SOLUCAN YEMİ

SOLUCAN YEMİ

                                                                  SOLUCAN YEMİ HAKKINDA
 
Taze hayvan gübresi seperatörden geçse dahi herhangi bir işlem yapılmadan doğrudan yığınlar halinde bırakıldığında kendiliğinden fermente olmaz. Böyle bir durumda gübrenin sadece dış yüzeyi oksijenle temas halindedir ve milyonlarca bakteri tarafından istilaya uğrar.
Gübre yığınları sık aralıklarla aktarma yapılmadığı sürece sadece iç kısımda yanma olur. Ayrıca uzun süre beklediğinde besin değeri olan tüm bitkisel elemanlar bakteriler tarafından tüketilir. Yanmış hayvan gübresi olarak bilinen bu maddenin bir süre sonra topraktan farkı kalmayacaktır, çünkü içerisinde bulunan faydalı tüm bitkisel bileşenler bakteriler tarafından tüketilmiş olur.
Bu haliyle tarım arazilerine ve solucan gübresi üretim sistemlerine uygulandığında bünyesinde barınan bakteriler sebebiyle hastalık taşıma ihtimali olduğu için çoğu zaman fayda sağlamak yerine risk teşkil eder.
 
Hayvan gübresi; içerik olarak tamamen bitkisel olmasından dolayı fermente edildiğinde solucan gübresi üretimi için yetiştirilen kompost solucanlarını beslemek için yem olarak da kullanılmaktadır. Hayvan gübresi çeşitli uygulamalar ile fermente edildiğinde zaten toprak için zengin besin maddeleri içeren organik bir gübredir. Fakat solucanların sindirim sisteminden geçirilmesiyle birlikte çok daha nitelikli bir organik gübreye dönüşmektedir.
 
İyi bir solucan yemi elde etmek için seperatörden geçmiş büyükbaş hayvan gübresinin muhakkak kompostlaştırılması gerekmektedir. Kaliteli bir solucan yemi hazırlanması için yemi hazırlayacağınız alanın zemininin beton olması topraktan gelecek olan yabancı solucanları ve böcekleri engeller ve yığının aktarma zamanları dışında üstünün örtülü olması kompostun neminin dengelenmesi ve güneş ışığının direk temasından kaynaklanan dış yüzeydeki gübrenin kurumasını ve yararlı bakterilerin ölmesi engellemiş olacaktır.
 
Kompostlama sürecinde yeterli oksijen ve nem olmalıdır. İşlem sırasında humik ve fulvik asitler gibi organik asitler meydana gelir. Zararlı patojenler, yabani ot tohumları vs. ölür. Bütün bu sebeplerle tarımsal üretimde ve solucan yemi hazırlamada aerobik kompostların kullanımının daha yararlı olduğu tespit edilmiştir. Kompostlaşmaya kabul edilen atıklar; meyve ve sebzeler, çim kırpıntıları, yabani otlar, ağaç yaprakları, kağıt, talaş, sap/saman, bahçe atıkları, yosun, kahve tortuları, çay yaprakları, çiçekler, ağaç kırpıntıları ve yongaları, yumurta kabukları, bitki/odun külü ve gübreler. Kompostlaşmaya kabul edilmeyen atıklar; Hastalık mikrobu içeren atıklar, et, balık, yağ, gres, kemik ve süt ürünleri, yağlı yemek atığı, böcekler, hastalıklı bitkiler, pestisitli atıklar, ilaçlar, zehirli bitkiler
Unutmayalım kaliteli bir solucan gübresi elde edebilmek için öncelikle kaliteli bir kompost (solucan yemi) elde etmeliyiz.

NEOWORM

One thought on “SOLUCAN YEMİ

KaderYayın tarihi  2:11 pm - Kas 7, 2017

İyigünler.oncelıkle yapmışmış olduğunuz bu organik solucan gübresi girişiminizde bastılarınızın devamlılığını diliyorum. Sıze yazmamın sebebi bu işi bende yapmak istemem. Ev hanımıyım ve bir iş girişiminde bulunmak ve ben bu işi yapabilirim düşüncesiyle sizden on ayak olmanızı ve solucan evinizi ziyaret etmek istiyorum, kabul eder ve davette bulunursanız çok memun olurum; ve oradaki çalışmalarınızı bire bir görmek ve öğrenmek istiyorum .. bana destek olur yardımcı olursanız çok memun olurum ve turkiyeye ve topraklarımıza bırtanedaha organik gübre üreticisi kazandırmış olabilirsiniz ve ola bilirim. Saygılarımla. Kader yıldım.

    NEOWORMYayın tarihi  8:18 am - Kas 11, 2017

    Merhaba Kader Hanım, iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederiz. Sizin için uygun olan her zaman tesisimizi ziyaret edebilirsiniz. Elimizden gelen tüm desteği ve yardımı sağlayacağımızdan emin olabilirsiniz. Saygılarımla. Nursel SARIKAYA

RıdvanYayın tarihi  7:43 pm - Ara 5, 2017

Merhabalar ben eşimle bu işi yapmak istiyorum çok merak sardım acaba tesisinizi görme ve sizlerden bilgi almam mümkün mü ?

FikretYayın tarihi  5:26 am - Oca 16, 2018

Merhaba
Yazınızın bir bölümünü okudum ve ilgimi çekti bende solucan gübresi üreticisi olmak istiyorum fakat yerinde inceleyip net bilgi alma imkanım olmadı bu yüzden dolayı sizin tesisi görmek ve incelemek ayrıca bilgi almak çok işterim eğer sizin içinde uygun olur ise ve davet ederseniz gelip görmek isterim

Mesajınızı bırakın